Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu zalicza się do grupy uzależnień behawioralnych. Gry hazardowe opierają się na zabawie połączonej z ryzykiem oraz z szansą na wygranie pieniędzy. Od tego typu gier można się bardzo szybko uzależnić. Zazwyczaj na początku uprawiania hazardu gracze wyznaczają sobie sumę pieniędzy, którą ewentualnie mogą stracić. Z czasem ta suma zaczyna rosnąć lub gracz całkowicie przestaje liczyć przegrane pieniądze. Kolejnym niepokojącym symptomem uzależnienia od hazardu może być zwiększona częstotliwość brania udziału w grach opartych na losie, porzucanie dawnych zainteresowań. W zaawansowanym stopniu uzależnienia dochodzi do sytuacji, w których hazardzista rezygnuje z pracy i z czasu spędzanego z rodziną. Pojawia się nieumiejętność odejścia od stołu czy od maszyny, nawet kiedy traci się wszystkie swoje pieniądze.

Warto zaznaczyć, że uzależnienie od hazardu to nie tylko gry w kasynie, zakłady sportowe czy gra na giełdzie, ale również to kupowanie zdrapek oraz branie udziału w loteriach.

leczenie uzależnienia od hazardu

Skutki uzależnienia od hazardu

Hazard, tak jak pozostałe uzależnienia, silnie wpływa na życie uzależnionego. Początkowo zmienia się sposób zachowania hazardzisty, pojawia się zachłanność, pewność w swoje możliwości. Wraz z niepowodzeniami w graczu rośnie sfrustrowanie, brak pewności siebie, nierzadko pojawiają się stany depresyjne. Hazard niszczy też relacje uzależnionego z bliskimi. Prowadzi do ruiny finansowej, do zadłużeń, a czasem do utraty miejsca zamieszkania.

Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu?

Sam uzależniony często nie widzi swojego problemu, dlatego też warto podjąć rozmowę, która uświadomi mu problem, i nakłonić hazardzistę do podjęcia walki z nałogiem. Interwencja bliskich osób jest bardzo ważna i nie powinno się z nią zwlekać. Jednocześnie należy być wspierającym i zachować cierpliwość. Często jedna próba nakłonienia uzależnionego na terapię nie wystarczy.

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Z nałogiem można walczyć na różne sposoby, jednak leczenie uzależnienia od hazardu, szczególnie w zaawansowanej fazie, powinno odbywać się w odpowiednim ośrodku. Najważniejsze, aby hazardzista udał się na terapię z własnej woli. Terapia uzależnień od hazardu (ale też innych uzależnień) ma sens tylko wtedy,  gdy sam zainteresowany pragnie się uwolnić od nałogu. Właściwy ośrodek leczenia uzależnień od hazardu zaopiekuje się uzależnionym. Hazardziści biorą najczęściej udział w terapiach poznawczo-behawioralnych. Terapie mogą odbywać się w grupach lub indywidualnie.

Przewiń do góry