Pracoholizm

Pracoholizm to uzależnienie psychiczne. Pracoholik odczuwa silną potrzebę wykonywania pracy, rezygnując z innych czynności, nie tylko z aktywności w wolnym czasie, ale również z czynności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, np. z przyjmowania posiłków. U pracoholika dochodzi do zatarcia się granicy życia prywatnego i pracowniczego.

Obecnie pęd pracy i samorealizacji jest bardzo duży, dlatego też coraz więcej osób mierzy się z uzależnieniem od pracy. Źródła pracoholizmu można szukać również w braku zadowolenia ze swojego życia prywatnego. Osoby nieszczęśliwe często popadają w wir pracy, uciekając od problemów prywatnych. Inni natomiast chcą zarobić mnóstwo pieniędzy, aby móc pozwolić sobie na luksusowe życie. Często jednak pracoholicy nie mają nawet czasu na wydawanie zarobionej kwoty. W pracoholizm popadają też osoby, które są bardzo ambitne i chcą udowodnić sobie i innym, co potrafią.

leczenie pracoholizmu

Pracoholizm i jego skutki

Skutki pracoholizmu to zazwyczaj stres, przemęczenie i odczuwanie presji. Osoby uzależnione od pracy zaniedbują siebie oraz swoje rodziny i przyjaciół. W zaawansowanej fazie pracoholizm może powodować agresję, stany lękowe, poczucie niskiej wartości. Nadmierne poświęcanie się pracy jest niejednokrotnie przyczyną bezsenności czy wrzodów. Zdarzają się sytuację, w których alkoholizm prowadzi do innego nałogu, np. do alkoholizmu lub narkomanii. Substancje psychoaktywne pozwalają pracoholikowi na pozornie lepszą pracę umysłu.

Pracoholizm a rodzina

Pracoholizm bardzo często prowadzi do zepsucia się relacji w rodzinie. Małżonkowie oddalają się od siebie, a dzieci czują się zaniedbane. Bliskie sobie osoby nie mają czasu na rozmowy, dzielenie pasji i zwykłe spędzanie ze sobą czasu. Członkowie rodziny stają się sobie obcy. Osoby uzależnione od pracy nie wiedzą, co dzieje się w domu, bo ich głowę zajmują sprawy pracownicze. Z tego powodu rodzą się też kłótnie i nieporozumienia, co może prowadzić do rozpadu rodziny.

Jak walczyć z pracoholizmem?

Pracoholizm w Polsce jest leczony w różnych ośrodkach terapeutycznych, jednak uzależnienie to nie jest tak popularne jak np. uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Z tego powodu dużo trudniej znaleźć dobry ośrodek, który skutecznie zajmie się tym problemem. Warto szukać placówek, których specjalnością jest leczenie pracoholizmu. To uzależnienie, jak i wszystkie inne, powinno się leczyć, gdy tylko zauważy się swój problem. Ważne, aby podjąć leczenie pracoholizmu dobrowolnie, tylko wtedy ma ono sens i może się udać.

Przewiń do góry