Narkomania

Narkomania to uzależnienie od narkotyków – zarówno twardych, jak i miękkich. Zaczyna się zwykle od ciekawości i eksperymentowania. Następnie narkotyki pojawiają się przy okazji różnych spotkań, potem stają się nawykiem, aż w końcu przeradzają się w uzależnienie. Narkotyki silnie wpływają na psychikę uzależnionego.

leczenie narkomanii

Narkomania - możliwe skutki i powikłania

Skutki narkomanii bywają fatalne. Prowadzą do chorób, wycieńczenia organizmu, a zbyt duże dawki mogą skończyć się śmiercią. Zażywanie narkotyków niszczy relacje społeczne uzależnionego. Narkomania staje się powodem utraty pracy czy pasji. Chęć przyjęcia narkotyków bywa większa od rozsądku. Uzależnieni potrafią wiele poświęcić, aby zdobyć upragniony narkotyk, co może prowadzić do zadłużeń czy kompromitacji.

Objawy narkomanii, czyli jak zauważyć czyjś problem

Najbardziej charakterystycznym objawem narkomanii jest głód narkotyczny, czyli silna potrzeba zażycia kolejnej dawki. Pierwszym z objawów może być zmiana zachowania, polegająca na wyciszeniu się, porzuceniu wcześniejszych zainteresowań. Zdarza się, że narkoman zmienia otoczenie na to, z którym dzieli nałóg. Charakterystycznym objawem zażywania narkomana są zmiany w gałce ocznej, w zależności od rodzaju narkotyku mogą być to zaczerwienione białka lub zwiększone źrenice.

Jakie są przyczyny narkomanii?

Narkomania w Polsce powinna nie istnieć, ponieważ wszystkie te substancje psychoaktywne są nielegalne. Nielegalność może być jednak jednym z powodów szukania narkotyków. Bardzo często po narkotyki sięgają młodzi w okresie buntu, chcą spróbować tego zakazanego owocu. Bunt, ciekawość, chęć zaimponowania rówieśnikom – to tylko niektóre z przyczyn.

Metody leczenia narkomanii

Samodzielne wyjście z narkomanii jest trudne, wręcz niemożliwe. Nałóg przejmuje kontrolę nad ciałem i psychiką uzależnionego. Leczenie narkomanii powinno odbywać się specjalistycznym ośrodku zajmującym się leczeniem uzależnień. Mogą to być ośrodki dedykowane tylko narkomanii lub takie, które przyjmują pacjentów zmagających się również z innymi uzależnieniami. Ośrodki leczenia narkomanii w Polsce są dobrze przygotowane na przyjęcie uzależnionych. Zapewniają swoim podopiecznym psychoterapię i zajęcia, które przygotowują ich do życia bez narkotyków. Leczenie może trwać kilka tygodni lub miesiącami. Wszystko zależy od stopnia uzależnienia i wieku uzależnionego. Najczęstszą metodą leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna lub model społeczności terapeutycznych. Obowiązkowym elementem leczenia jest detoksykacja. Terapia i pobyt w ośrodku odbywają się tylko za zgodą uzależnionego, dlatego ważne jest uświadamianie narkomanowi jego problemu, ponieważ umożliwi to szybsze podjęcie leczenia.

Przewiń do góry