Alkoholizm

Alkoholizm to uzależnienie od alkoholu. Uzależnienie to zostało uznane za chorobę. Zaczyna się od okazjonalnych sięgnięć po alkohol, które zaczynają powtarzać się z coraz większą częstotliwością, a przy tym w zwiększonej ilości. O alkoholizmie mówi się również wtedy, kiedy zmienia się zachowanie osoby pijącej. Objawy alkoholizmu mogą być różne. Do tych najbardziej popularnych należy głód alkoholowy, czyli usilna potrzeba sięgnięcia po alkohol. Kolejnym objawem jest przesunięcie granicy alkoholowej, porzucenie dawnych zainteresowań i kontaktów z bliskimi na rzecz spotkań przy alkoholu. Kolejnym objawem alkoholizmu może być picie trunku w samotności.

leczenie alkoholizmu

Fazy alkoholizmu

W chorobie alkoholowej wyróżnia się cztery fazy:

  • prealkoholową, w której wydawać by się mogło, że alkohol jest towarzyszem zabawy. Osoba pijąca odczuwa jednak wyjątkową przyjemność z picia i z każdym kolejnym spotkaniem sięga po większą ilość alkoholu.
  • ostrzegawczą – pojawia się w niej częstsza potrzeba sięgania po napoje wysokoprocentowe. Zdarzają się sytuacje picia w samotności. W tej fazie również dochodzi do luk w pamięci, spowodowanych zbyt dużą ilością wypitego trunku.
  • krytyczną, czyli fazę, w której dochodzi do zaniedbania swoich codziennych obowiązków oraz bliskich. Uzależnionemu trudno zachować pozory, otoczenie zauważa jego problem.
  • przewlekłą – to zaawansowane stadium choroby, upojenie alkoholowe trwa cały czas. W tej fazie spada tolerancja alkoholowa. Nieleczona przewlekła faza alkoholizmu może prowadzić w najgorszym przypadku do śmierci.

Przyczyny alkoholizmu

Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę alkoholizmu. Czasem z niegroźnego picia towarzyskiego można popaść w nałóg. Innym razem alkoholizm jest uwarunkowany genetycznie lub spowodowany ucieczką od problemów. Bywa, że nagromadzenie negatywnych sytuacji posuwa człowieka do nadmiernego picia. Z alkoholizmem częściej mierzą się osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości.

Kiedy powinno się rozpocząć leczenie alkoholizmu i jak walczyć z alkoholizmem?

W każdej fazie alkoholizmu można podjąć leczenie. Im szybciej ono nastąpi, tym lepiej dla uzależnionego, ponieważ leczenie będzie mniej inwazyjne i łatwiejsze do przejścia. Osoba z nałogiem często nie widzi swojego problemu, więc ważne jest to, aby walkę z alkoholizmem podjęli też bliscy chorego.

Gdzie można leczyć alkoholizm?

Alkoholizm powinno leczyć się w specjalistycznym miejscu. Odpowiedni ośrodek leczenia alkoholizmu pokaże uzależnionemu, jak wyjść z alkoholizmu. Pomoc można otrzymać zarówno w ośrodkach prywatnych, jak i państwowych.

Przewiń do góry